środa, 10 sierpnia 2016

Recenzja książki: Duma i Uprzedzenie- Jane Austen


Imię i nazwisko autora: Jane Austen
Tytuł książki: Duma i Uprzedzenie
Tytuł oryginału: Pride and Prejudice
Liczba stron: 638
Wydawnictwo: Świat Książki
Opis książki:

Rzecz dzieje się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Sęk w tym, że niełatwo jest znaleźć odpowiedniego męża na prowincji. Pojawia się jednak iskierka nadziei, bo oto posiadłość po sąsiedzku postanawia dzierżawić pewien młody człowiek, przystojny i bogaty...
~Lubimy czytać~

W angielskim domu państwo Bennetowie chcą wydać pięć córek za mąż. Każda na swój sposób jest inna, a własnie w tym momencie niedaleko wprowadza się przystojny, młody mężczyzna. W domu przygotowują bal, na który zaproszony jest właśnie ten człowiek. Najwięcej nadziei przypada Elżbiecie najstarszej córce Bennetów. Czy poślubi ona młodego dzierżawcę?

Klasyka literatury angielskiej. Właśnie to chciałam przeczytać w tamtym czasie, a tu nagle... Biedronka zjawia się z takim oto gatunkiem, jeszcze na promocji! No, a jako lubuję się Biedronkowej biblioteczce to czemu nie? No i kupiłam. Zaczęłam czytać, czytam i czytam, pierwsza połowa poszła dość nieźle, co nie znaczy, że przyjemnie. Byłam przygotowana na to, że książka będzie się ciągnąć z powodu przestarzałego języka, no i tak było. Sama fabuła, według mnie był nudnawa, wiadomo w XIX wieku ludzie nie myśleli, no nie wiem, o herosach z długopisem- mieczem zabijający harpie. Tam wydawało się córki za mąż i chodziło na bale. Myślałam, że mi się spodoba, no ale przeliczyłam moje mniemanie. 

Podsumowując Duma i Uprzedzenie nie przypadło mi do gustu, ale nie powiem, że książka była zła, jednak stwierdzam, że nie gustuję w takich klimatach.

Ocena: 4,5/ 10

Ulubiony cytat:

"Każdy człowiek potrafi bez trudu zrobić pierwszy krok- zwykle jest to zainteresowanie- niewielu jednak ma dosyć odwagi, by zakochać się prawdziwie, nie otrzymując ku temu zachęty"

Książka bierze udział w wyzwaniu:
PRZECZYTAM TYLE ILE MAM WZROSTU:
Grubość książki: 2,8 cm.
Mój cel: 159 cm.
Pozostało: 95,9 cm.

6 komentarzy:

 1. Klasyki bardzo trudno się ocenia... z jednej strony, często do gustu nie przypadają, z drugiej - to klasyka, więc jasne, że to DOBRA książka z jakiś względów. Ja za tą kiedyś musiałabym się zabrać, ale najpierw musiałaby mi w rączki trafić, a na to się nie zapowiada ;d
  drewniany-most.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze to napisałaś :) Lepiej mieć chęci na takie książki oraz lubić takie klimaty, bo tylko stracimy czas, a moglibyśmy przeczytać pozycje, które lubimy, tak było w moim przypadku.
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Mi pasują akurat te klimaty balów, spotkań towarzyskich ;)
  Pozdrawiam
  Tutti
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma swój gust, ja wolę jak książka napisana jest młodzieżowym językiem :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Nie jestem maniaczką książek, ale może kiedyś siądę i coś mnie zainteresuje :)

  Odpowiadam na każdą obserwację.

  xclaudia-wojcik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potrzeba dobrej książki, żeby zachęcić kogoś do czytania ;)
   Pozdrawiam!

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz na moim blogu, dzięki Wam mam więcej chęci na dodawanie postów :)